Sakrálne pamiatky Záhoria - Kopčany - Skalica - Bílkove Humence



Termín: 23.08.2025 Cena: 20€/osobu
Cena: 27€/osobu s dopravou
Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch
Margita Antiochijská alebo vo východoeurópskych krajinách (Marína z Antiochie/Antiochijská či Pelagia) bola podľa legendy panna umučená pre svoju kresťanskú vieru za vlády cisára Diokleciána. Svätá Margaréta býva zvyčajne znázorňovaná s drakom. Je jednou zo Štrnástich svätých pomocníkov ako patrónka rodičiek. Pre údajné prisľúbenia veriacim na jej príhovor bol jej kult najviac rozšírený v stredoveku.
Jeho najstaršia stavebná fáza je datovaná do 9. – 10 storočia, vďaka čomu patrí k najstarším stojacim stavbám nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Pôvodne románsky kostolík je jednou z najstarších architektonický pamiatok na Záhorí. Jeho pôvod nie je doposiaľ podrobne prebádaný. Najstaršia písomná zmienka o kaplnke pochádza z roku 1554. Existenciu potvrdzuje aj známa Komenského mapa z r. 1627, na ktorej je obec Kopčany vyznačená ako stredne veľká obec s kostolom umiestneným v priestore "Hrúdov".
Kostol sa nachádza len necelý kilometer od Valov – sídla veľkomoravských kniežať v chotáry obce Mikulčice na moravskej strane. Typologicky patrí do skupiny malých jednoloďových kostolov s pravouhlým uzáverom lode, ktoré sa stavali v strednej a západnej Európe v 8. -11. storočí.
Výsledky prieskumov a výskumov okolia kostola v rokoch 1994 – 2000 dokazujú jeho intenzívne osídlenie už od neskorej kamennej doby.
Obsahuje veľa pôvodných prvkov a architektonických detailov, ktoré sú predmetom výskumu (napr. pôvodné okenné otvory, povrchová úprava stien, valená klenba v presbytériu, znaky vyryté do kameňa na fasáde).
Stavba kostola ako i jeho blízke okolie oplýva úžasnou liečivou energiu, keďže to bolo v pradávnych časoch uznávané pútnické miesto a miesto zázračných uzdravení.
Rotunda sv. Juraja v Skalici
Rotunda svätého Juraja v Skalici je stavba postavená v ranorománskom štýle zrejme už v 11. storočí, neskôr bola prestavaná v gotickom a barokovom štýle.
Táto rotunda je považovaná za najväčší symbol Skalice a zároveň je to najstaršia historicko-architekto-nická pamiatka v meste.
Vybudovaná bola ako kostolík na hradisku a
plnila funkciu vlastníckeho kostolíka s malou plochou na pochovávanie. Je to centrálna kruhová stavba, rozšírená
o podkovovitú apsidu, má barokovú kupolu s laternou,
jej apsida
s konchou
zostali v pôvodnej románskej podobe. Na vonkajšej strane apsidy sú stopy po
dvoch románskych oknách. Murivo sa skladá z menších pieskovcových
kvádrov.
V rotunde sa nachádzajú vzácne nástenné maľby, kt. pochádzajú z konca 15. storočia a sú na nich znázornené dva výjavy z legendy o svätom Jurajovi bojujúcom s drakom. Výjavy dopĺňajú erby.
V roku 2002, z príležitosti osláv 630. výročia povýšenia Skalice na slobodné kráľovské mesto, inštalovalo Záhorské múzeu v Skalici v rotunde stálu expozíciu s tematickým zameraním na predstavenie tejto pamiatky a jej stavebo historický vývoj.
Svätý Juraj alebo svätý a slávny veľkomučeník, triumfátor a divotvorca Juraj (275–280 – † 23. apríl 303) bol vojak v Rímskej ríši. V kresťanstve sa uctieva ako mučeník a patrón mnohých štátov, miest a hnutí (napríklad skautov[2]). Jeho meno znamená roľník.
Kaplnka sv. Márie Magdalény medzi Búrami a Humencami
Kaplnka sa nachádza na samote s názvom Habány, neďaleko hlavnej cesty z Borského Mikuláša do Bílkových Humeniec. Z cesty je vidieť len peknú vežičku, ktorá vykúka z hustého porastu.
História kaplnky
Kaplnka sv. Márie Magdalény bola postavená v roku 1668. Ide o barokovú stavbu, ktorú dal postaviť gróf Imrich Czobor. Pôvodná kaplnka však bola zničená za Rákociho povstania začiatkom 18. storočia. Koncom 19. storočia však bola postavená nová kaplnka v neoklasicistickom štýle. V roku 1995 bola reštaurovaná. V minulosti sa tu zastavovali púte smerujúce do Šaštína. Kaplnka patrí pod farnosť v Borskom Mikuláši a dodnes sa tu koná hodová omša na sviatok svätej Márie Magdalény.
Kaplnka sv. Márie Magdalény je
asi 20 – 30 metrov vysoká, pekná vežovitá stavba, sympaticky zrekonštruovaná.
Dominujú jej kovové vstupné dvere. Na prednej stene je mramorová tabuľka s
latinským nápisom. Stavba je charakteristická žltým náterom.Turistiku k nej zv ládnu nielen
dospelí, ale i deti. Výstup na kopček nie je vôbec strmý. Ide skôr o príjemnú
prechádzku nielen v slnečných alebo aj jesenných dňoch, ale dokonca aj v
zimných. Kopec Márie Magdalény je najvyšším a zároveň najväčším bodom Záhorskej
nížiny. Má 297 m n. m. a patrí k
pútnickým miestam.