Zámok Mníšek pod Brdy, tajomný zámok Dobříš 

a Koňepruské jaskyne

Zámok Mníšek pod Brdy

Zámok Dobříš

Zámok Dobříš


Mníšek pod Brdy

https://zamek-mnisek.cz/cs

Za prvú písomnú zmienku o hrade Mníšku pod Brdy možno považovať až zápis v zákonníku Karola IV. "Majestas Carolina" z roku 1348. Archeologické nálezy z nádvoria zámku však ukázali, že na tomto mieste stávala stavba už koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia. Zrejme išlo o malý hrádok obklopený hradbou a priekopou, ktorý ho oddeľoval od mesta. V roku 1487 na viac ako 150 rokov získal Mníšek významný rod pánov z Mitrovíc. Tento rod spravoval sídlo s dvorom po celé 16. storočie, kedy tu nepochybne prebiehali značne rozsiahle stavebné práce. V roku 1639 švédske vojská zámok vyplienili as dvorom vypálili.Ďalším zásadným letopočtom je rok 1655, kedy panstvo od Mitrovicov kupuje nobilitovaný pražský mešťan, pôvodne garbiar pochádzajúci z Flander, Servác Engel z Engelsflussu, ktorý v rokoch 1656–1672 nechal zámok opraviť. Tým bola zakončená etapa, ktorá objektu dodnes cez početné i podstatné mladšie úpravy vtlačila zásadnú podobu aj výtvarný charakter.V druhej polovici 18. storočia za Unwerthovcov došlo k mnohým stavebným úpravám. Po smrti Ignáca Umwertha prešiel majetok na Pachty z Rajova. Pre rodinné spory bol ale spravovaný úradníkmi zemských dosiek až do roku 1838. V roku 1848 zámok poznamenal požiar.V roku 1945 bol zámok vyplienený a následne došlo k jeho konfiškácii. Potom sa objekt dostal do správy ministerstva vnútra (1946), ktoré tu ukladalo často významné a politicky citlivé archívne fondy.V roku 2000 bol objekt vyprataný a postúpený Národnému pamiatkovému ústavu – územnému odbornému pracovisku stredných Čiech v Prahe, ktorý tu prikročil k rozsiahlej obnove.Obnova zámku v Mníšku pod Brdy začala v decembri roku 2000. Ide o jedinečný projekt, ktorý sa snaží zachytiť stav zámku na začiatku 20. rokov 20. storočia.

Vstupné:https://zamek-mnisek.cz/cs


Zámok Dobříš

Zámok sa stal rodovým majetkom roku 1630, po zakúpení najvyšším kráľovským poľovníkom Bruno Mansfeldom od cisára Ferdinanda II. Renesančný zámok bol na konci 17. stor. prebudovaný na barokové sídlo s rozsiahlou záhradou. V roku 1720 na dobrušskom zámku vypukol požiar, ktorý ho takmer zničil. Prestavbu uskutočnil Henrich Pavel Mansfeld roku 1745 - 1765, kedy vznikla súčasná podoba zámku. Jeho dcéra Isabella bola roku 1771 vydatá za Františka Gundakara Colloreda. Týmto vznikol šľachtický rod Colloredo-Mannsfeld, ktorý sa tu zdržiaval až do roku 1942, kedy bol zámok vyvlastnený nemeckou ríšou. Roku 1945 bol konfiškovaný Československým štátom a využívaný ako Domov spisovateľov.V roku 1998 bol zámok Dobříš vrátený späť do vlastníctva rodiny. Od tohto roku zámok prešiel rozsiahlymi rekonštrukciami, obnovou fontány Napájanie Héliových koní či generálnou opravou barokových vežových hodín. Súčasným majiteľom je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld.


Konepruské jaskyne

ležia v stredných Čechách, sedem kilometrov južne od Berouna v chránenom území CHKO Český kras, neďaleko hradov Křivoklát a Karlštejn. Objavené boli v roku 1950 a pre verejnosť sprístupnené roku 1959. Vznikli v devónskych vápencoch starých až 410 miliónov rokov. Sú vyvinuté v troch výškových úrovniach s deniveláciou viac ako 70 metrov. Ich celková dĺžka presahuje 2 kilometre, sprístupnených je cca 620 metrov. Na vrchnom poschodí bola v 15. storočí tajná peňazokazecká dielňa. Jaskyne sú jedinečné svojou opálonosnou výzdobou a paleontologickými nálezmi, ktoré dokazujú vývoj prírody za posledných 1,5 milióna rokov.

Vstupné: https://jeskyne.cesky-kras.cz/



Koněpruské Jaskyne

Rezervačný formulár

Zarezervujete si miesto včas. Rezerváciu vám potvrdíme e-mailom.