CHKO Pálava: Klentnice - Sirotčí hrádek – Stolová hora

Klentnice od Sirotčího hrádku
Klentnice od Sirotčího hrádku
Sirotčí hrádek
Sirotčí hrádek
Stolová hora (NPR Tabulová)
Stolová hora (NPR Tabulová)

Obec Klentnice leží v Pavlovských vrchoch, asi cca 4 km severne od Mikulova. Jedná sa o vinársku a rekreačnú obec v Mikulovskej vinárskej podoblasti. Územie obce bolo od praveku osídlené ľuďmi rôznych kultúr, od doby bronzovej sa tu nachádzajú stopy po takmer nepretržitom osídlení.

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchov

Sirotčí hrádek (Rossenstein) dostal svoj názov podľa rodu Wehingenov, feudálov švábskeho pôvodu, ktorých jedna vetva Sirôt sa presťahovala v prvej polovici 13. storočia z Rakús na Moravu.Zanikol teda zrejme niekedy pred r. 1590. Ako úplne pustý ho označuje urbár z r. 1629. Hrad bol vybudovaný na dvoch rozoklaných skalných útesoch, oddelených hlbokou roklinou, z ktorej je prístup do krasovej jaskyne. Dochoval sa priečelný 2,5m silný a 8m vysoký múr s jedným oknom, medzerovito spojený so zvyškami veže s troma okennými oblúkmi nad sebou. So Sirotčím hrádkom sa viaže aj povesť o rytierovi Čičosovi, ktorý patril do rádu templárov. Na hrade pôsobil ako kastelán. Keď sa mu mal narodiť syn, prišiel Čičosovi povolávací rozkaz jeho rádu. Kvôli narodeniu syna však Čičos odmietol. Onedlho na to sa na hrad dostavil komtúr, ktorého Čičosova žena Ružena požiadala, aby šiel novo narodenému dieťaťu za krstného otca. Podľa tradičného zvyku meno dieťaťa vyberá práve krstný otec. Komtúr ponuku prijal a dal dieťaťu meno Orphanus - sirota. Po narodení dieťaťa dal komtúr popraviť Čičosa za zradu rádu a urobil tak Orphana skutočným sirotou. Potom nechal popraviť všetkých obyvateľov hradu (až na jedného), zatiaľ čo vdove po Čišosovi puklo srdce žiaľom. Komtúr z hradu odišiel a Orphana vzal so sebou. Ten keď sa po rokoch na hrad vrátil, našiel tam jediného človeka – starca, ktorému sa kedysi podarilo uniknúť komtúrovmu hnevu. Keď mu starec prerozprával, čo sa vtedy s jeho rodičmi stalo, Orphanus zošalel a od tej doby má po nociach jazdiť na koni z hrádku na Turold.

Stolová hora – najbohatšia lokalita šalvie etiópskej v ČR

Stolová hora (Tabuľová) hora - vrchol kopca je 459 metrov) na Pálave je mohutný vápencový kopec s takmer dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na ktorej už v mladšej dobe bronzovej stávalo opevnené sídlisko. Na južnom svahu rastie vzácna šalvia etiópska. Stolová hora jedinou pôvodnou lokalitou tohto kvetu na našom území. Chváliť sa môže nezameniteľným tvarom s rozľahlou náhornou plošinou aj vzácnymi rastlinnými a živočíšnymi druhmi. Stolová alebo Tabuľová hora získala meno podľa vodorovného vrcholu. V čase bronzovej vniklo na Stolovej hore opevnené sídlisko. Najprístupnejšie miesta hory chránil priekopa a hradba, viac kryté časti zrejme len drevená palisáda. Prvé stopy osídlenia tohto miesta však pochádzajú už zo začiatku neskorej doby kamennej, kedy tam žili ľudia s kultúrou lievikovitých pohárov. Vzácna Šalvia etiópska a najdlhšia dážďovka Českej republikyNajvzácnejšou miestnou rastlinou je šalvia habešská alebo etiópska. Stolová hora je jediné pôvodné miesto v Českej republike, kde táto vzácna šalvia rastie. Podľa jednej teórie sa sem rastlina dostala vďaka rímskej légii, ktorá mala základňu v neďalekých Pasohlávkach. Možno si vojaci doviezli z Panónskej oblasti nejaké seno, z ktorého sa vytrúsilo pár semienok šalvie. Medzi pálavské klenoty zo živočíšnej ríše patrí na Stolovej hore určite kobylka sága alebo črievka uhorská. Hlboko v podzemí žije aj obrovská dážďovka allolobophora hrabei, dlhá až 50 centimetrov. Naša trasa: Vyrazíme z parkoviska v Klentnici po zelenej značke k Sirotšiemu hrádku a potom po červenej znčke k Tabulovej hore (Pristávacia dráha pre UFO)Dĺžka trasy je 3,3 km a časovo aj s prestávkami:cca 2 hod.


Termín: 05.07.2025     Cena: 20/osobu

                                   Cena: 30/osobu s dopravou


Rezervačný formulár

Zarezervujete si miesto včas. Rezerváciu vám potvrdíme e-mailom.