Znojmo - Rotunda sv. Kateřiny, Kostol sv. Mikuláše, Kaplnka  sv. Václava  a Znojemské podzemie


Rotunda sv. Kateřiny
Rotunda sv. Kateřiny
Kostol sv. Mikuláše a kaplnka sv. Václava
Kostol sv. Mikuláše a kaplnka sv. Václava
Kostol sv. Mikuláše a kaplnka sv. Václava s výhľadom na rieku Dyje
Kostol sv. Mikuláše a kaplnka sv. Václava s výhľadom na rieku Dyje
Znojemské podzemie
Znojemské podzemie


Rotunda sv. Kateřiny

Rotunda sv. Kataríny je jedným zo symbolov českej štátnosti. Ide o unikátnu stavbu románskej rotundy, ktorá je jedinou úplne zachovanou pamiatkou přemyslovského kniežacieho hradu v Znojme, založeného zrejme už kniežaťom Břetislavom I. ako súčasť opevnenia južnej hranice přemyslovskej Moravy. Po zriadení moravských přemyslovských údelov sa hrad stal koncom 11. storočia sídlom údelného kniežaťa a zároveň správnym a cirkevným centrom.Význam rotundy sv. Kataríny spočíva predovšetkým v jej unikátnej maliarskej výzdobe. Z obsahu románskych malieb, pochádzajúcich asi ešte z konca 11. storočia je zrejmé, že do obsiahlej náboženskej tematiky sú začlenené aj dynastické motívy týkajúce sa mýtického pôvodu přemyslovského rodu a oslavy predurčenia Přemyslovce Konráda I. Znojemského českým kniežaťom v roku 1091. V kupoli symbolizujúcu nebeskú zónu a kozmický mier, sú zobrazení pod holubicou sv. Ducha štyria inšpirovaní evanjelisti a apokalyptickí anjeli, pod ktorými stoja v okruhu 19 přemyslovských kniežat s prvým českým kráľom Vroclavom a jeho nástupcom Konrádom I. ako spasení pozemšťania v nebeskom meste. Táto národná kultúrna pamiatka je verejnosti otvorená v špeciálnom návštevníckom režime v závislosti od aktuálneho stavu mikroklímy v interiéri. 

Vstupné: jednotné .....150 Kč , monosť zliav na pokladni Vpustené dovnútra môže byť maximálne 10 osôb v priebehu 1 hodiny. Prehliadka trvá 15 minút. Posledná prehliadka o 16:15. Za daždivého počasia je vstup zakázaný.


Kostol sv. Mikuláše a Kaplnka sv. Václava


Kostol svätého Mikuláša je farský kostol farnosti Znojmo-sv. Mikuláš. V dnešnej podobe je neskoro gotickou trojloďovou halou, stavanou od roku 1338 do prvej polovice 16. storočia. Kostol je chránený ako kultúrna pamiatka. Kostol má dva zvony z roku 1442 (2200 kg a 200 kg), zvon z roku 1955 (60 kg) a dva zvony z roku 2003 (1027 kg a 586 kg). Uložený je tu aj rozbitý zvon z roku 1630 s váhou 350 kg. Vo vnútri kostola sa nachádzajú zbytky gotických fresiek z pašiových výjavov zo 14.-15. storočia. V chrámovej kaplnke v interiéri sa ďalej nachádza osemboká gotická kamenná krstiteľnica z polovice 13. storočia, teda z doby dokončenia výstavby kostola, ale záznamy o krstoch sú k dispozícii až od roku 1660. Zaujímavosťou je krst skupiny moslimov, ktorí prišli do Znojma po bitke Viedne roku 1683. Užívanie kaplnky je spojené s Bratstvom Panny Márie Karmelskej a barokovou výzdobou a cyrilometodskou témou. Ďalej sa tu nachádza vrcholne baroková kazateľnica v tvare zemegule (dielo Jozefa Winterhaldera st.). V juhozápadnej časti chrámu sa nachádza sklenený sarkofág s ostatkami mučeníka svätého Bonifáca. Táto vzácna relikvia mučeníka z počiatkov kresťanstva v Ríme 1. – 4. storočia, pochovaných v Kalixtových katakombách, sa do znojemského kostola dostala v roku 1741 spoločne s potvrdením pravosti od pápeža Benedikta XIV. Rehoľníčky od sv. Kláry ich ručne vyzdobili a 7. júna 1750 bola relikvia slávnostne vystavená v kostole. V tom istom čase boli z Ríma do Znojma privezené aj ostatky mučeníka sv. Olympia, ktoré boli uložené v kostole sv. Michala a relikvia sv. Severa, ktoré spočinuli v kláštornom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Lúke. Kaplnka sv. Václava bola postavená pred rokom 1521 vďaka Kataríne z Bučic. Názov získala od gotickej plastiky sv. Václava, ktorá je na vstupnom priečelí. Stavba je dvojposchodová. Horná časť je zasvätená sv. Anne a sv. Kataríne. Jej neskoro gotická krúžená klenba je na Morave jedinou svojho druhu. Dolná časť je zasvätená sv. Martinovi a bola postavená zrejme skôr. V 19. storočí kaplnka patrila evanjelickej cirkvi (nemecky hovoriaci evanjelici), v roku 1927 ju mesto zapožičalo pre bohoslužby českobratským evanjelikom.[1] V 2. polovici 20. storočia ju využívala pravoslávna cirkev. Dnes sa tu organizujú výstavy a koncerty. Otvorené: denne od 7:00-18:00h. Vstupné: na mieste


Tajomné znojemské podzemie – najväčší systém podzemných chodieb a pivníc v ČR


Znojemské podzemie je labyrint prepletajúcich sa podzemných chodieb, miestami až štyrmi poschodiami nad sebou, o celkovom rozsahu cca 25 km. Podzemnú sieť chodieb dodnes udivuje dômyselne budovanými vetracími šachtami, dymovodmi a studňami. Znojemské podzemie je jedno z najrozsiahlejších podzemných labyrintov v strednej Európe, ktorého počiatky vzniku sa datujú do 14. storočia. Rozľahlé bludisko podzemných chodieb a sál, situované pod celým areálom stredovekého mesta, vzniklo prepojením pivničných priestorov jednotlivých meštianskych domov a palácov. Zmyslom tohto prepojenia bola snaha ochrániť obyvateľov mesta pred útrapami spojenými s obliehaním mesta a prípadným rabovaním cudzích vojsk priamo v meste po jeho dobytí.  Prehliadkový okruh podzemným labyrintom je rozšírený o expozíciu "Tajomné podzemie"

Vstupné: 150 Kč, Znížená cena: 100 Kč, Rodinná cena: 400 Kč


Termín: 14.6.2025     Cena: 20/osobu

                                          Cena: 39/osobu s dopravou


Rezervačný formulár

Zarezervujete si miesto včas. Rezerváciu vám potvrdíme e-mailom.